Różaniec to błąd

Wielu z was pyta mnie dlaczego luteranie nie wierzą w Maryję i różaniec. To nie tak, że Maryja jest całkowicie wykluczona poza zarys historyczny. Każdy luteranin wie, że Maryja istniała i była matką Jezusa, nie mniej jednak żadna modlitwa nie płynie w jej kierunku. Dlaczego? Wytłumaczymy sobie w tym artykule kwestie związane nie tylko z różańcem, ale z każdą modlitwą kierowaną do Pana Boga.

Pochodzenie różańca – mantra?

Mantra to rytalna formuła magiczna, która może być wersetem świętego tekstu, jednym wyrazem lub sylabą, która wielokrotnie potwarzana ma pomóc praktykującemu w opanowaniu umysłu. W hinduiźmie do odliczania mantr używany jest sznur modlitewny, który do podobnych praktykt został przyjęty także przez inne religie m.in. buddyzm, islam i katolicyzm. Katolicy wierzą nawet, że modlitwa różańcowa odgania złe duchy. Wierzenia te opierają na nowych i wątpliwych objawieniach.

Biblia wyklucza różaniec

Pismo Św. jednoznacznie wskazuje nam na to, jak powinna wyglądać modlitwa. Jezus nie oczekuje od nas prostej, bezmyślnej gadaniny. Wielu z nas potwarza wiele razy to samo słowo, ale nawet nie ma pojęcia o czym mówi. Osobiście miałem okazje kilkakrotnie przebywać w kościele katolickim, pół godziny przed mszą świętą. Kobieta przede mną odmawiała różaniec, a kiedy mówiła „Zdrowaś Maryjo” oglądała się po kościele, żeby zobaczyć kto przyszedł i jaki ma dzisiaj korzuch ubrany. Nie tędy droga. Czy tak ma wyglądać nasza modlitwa? Taka postawa jest bardzo negatywnie oceniana przez samego Jezusa. Czy rozmowa z Bogiem to puste klepanie regułek wyuczonych przez lata?

A modląc się, nie bądźcie wielomówni, jako poganie; albowiem oni mniemają, że dla swojej wielomówności wysłuchani będą.

Słowo wielomówni oznacza „pusty” lub „bezwartościowy”; zatem Jezus ostrzega nas, że powtarzanie bezsensowych wyrażeń w naszych modlitwach nie pomoże nam być usłyszanym przez Boga. Jezus zwraca uwagę, że używanie powtarzających się słów lub formuł jest „praktyką pogan” lub „pogaństwem” i nie powinny być częścią modlitwy chrześcijańskiej. Bóg tak na prawdę oczekuje od Ciebie prostej modlitwy, płynącej z głębi Twojego serca. Czy na prawde uważasz, że potwarzanie tych samych słów to dobre rozwiązanie? Jeśli pójdziesz przytulić swojego tatę i powiesz mu krótkie dwa słowa „kocham Cię” – będą to bardziej wartościowe słowa niż tysiąc innych. Tego samego oczekuje od Ciebie Pan Bóg. Przecież jak sam powiedział :

Może mnie nie znasz, ale Ja wiem o Tobie wszystko. Wiem, kiedy wstajesz i kiedy siadasz (Ps 139,1-2). Znam wszystkie Twoje ścieżki (Ps 139,3)

Bóg zna Twoje całe życie. Sam Ciebie stworzył i wie kim jesteś. Zna Twoje imię. Nie musisz niczego przed Nim ukrywać. To najpiękniejsza relacja Bóg – człowiek.

Dlaczego NIE Maryja?

Jezus sam powiedział „Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie. Gdybyście Mnie poznali, znalibyście i mojego Ojca„. Nie rozumiem postawy wielu ludzi, którz twierdzą, że modlitwa do Dominika, Jurka, Zdziśka czy Marioli sprawi, że moja dusza zostanie zbawiona. Przecież każdy z nas sam sobie musi zasłużyć na miłosierdzie Pana Boga. Jezus Chrystus bezpośrednio do nas mówi, iż jedyna droga prowadzi przez Jego osobę. Nie ma innej. Dlaczego czynimy sobie świętych, błogosławionych do których modlimy się codziennie? Czy to nie naszemu Panu Jezusowi, bogatemu w miłosierdzie należy się ta chwała?

Jeśli Ci smutno – wykrzycz to Jezusowi i powiedz, co czujesz

Jeśli dziś masz gorszy dzień – nie wachaj się pokłócić ze Stwórcą.

To Twój dzień! – podziel się z Nim w modlitwie, co Ci się dzisiaj udało.

One thought on “Różaniec to błąd

  • 12 września 2021 o 19:17
    Permalink

    To bardzo ładne, proste wytłumaczenie. Nic dodać nic ująć 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.